
SN74LVC1G14DBVRE4
Manufacturer:
Texas Instruments
Mfr.Part #:
SN74LVC1G14DBVRE4
Description:
Logic Gates, Inverters SOT-23-5 SMD/SMT Buffer, Inverter, Schmitt Trigger 74LVC Low Level Output Current:32 mA High Level Output Current:-32 mA Logic Level - Low:0.39 V to 1.87 V Logic Level - High:1.16 V to 3.33 V
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 15.790684 mg |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Propagation Delay | 5 ns |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Logic Family | 74LVC |
| Logic Level - Low | 0.39 V to 1.87 V |
| Logic Level - High | 1.16 V to 3.33 V |
Stock: 9700
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19407
Ext.Price$0.19407
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19407 | $0.19407 |
| 10 | $0.19065 | $1.90650 |
| 50 | $0.18413 | $9.20650 |
| 100 | $0.17783 | $17.78300 |
| 500 | $0.12397 | $61.98500 |
| 1000 | $0.11114 | $111.14000 |
| 3000 | $0.07951 | $238.53000 |
| 5000 | $0.07198 | $359.90000 |
